ЙОСИП РОЛЛЄ. ГРОМАДЯНИН НАШОГО МІСТА

З чого складається історія країни, як не з історії її міст та сіл, історії рідного краю? Однак, у вивченні історії України чомусь, на жаль, дуже мало приділяється уваги історії місцевій,  регіональній; історії рідного краю, пласти пізнання якого залишаються недоторканими, або ж  маловідомими; а видатні постаті, що жили й творили у минулі століття – лише зблідлими символами колишнього...
«Син цієї землі минуле її любив, вивчав та узагальнював, а скарби її поважати вчив», – так написано на меморіальній плиті, вмонтованій у стіну Кам’янець-Подільського Кафедрального костьолу в пам’ять про видатного науковця, лікаря, краєзнавця, історика письменника, колекціонера старовини та мецената Йосипа Роллє – доктора Антонія, як він підписував свої краєзнавчі праці.
Учень самого Зиґмунда Фрейда, лікар-невропатолог, автор багатьох праць з історії медицини на Волині та Поділлі, Йосип Роллє став також автором низки праць з історії Правобережної України, найзначніші з яких – «Подільські замки на мунтенських рубежах» та «Історичні оповідання», у яких висвітлюється історія Поділля XV-XIX століть.
Його історична, краєзнавча та літературна спадщини вражають і переносить доктора Антонія в один ряд з іменами таких відомих дослідників Поділля, як О. Яблонський, Н. Молчановський, Ю. Сицінський. У своїх працях Йосип Роллє, син французького емігранта, історик, що писав польською мовою, висвітлював історію міст та містечок, окремих сіл logo.jpgПоділля, роблячи для своїх нащадків - сучасних подолян - неоціненну послугу, знайомлячи із тогочасним устроєм, звичаєвими та культурними зв’язками, історією подільських шляхетських родин. Особливий акцент доктор Антоній робив на вивченні життя та діяльності відомих героїчних постатей нашого краю – Івана Богуна, Яна де Вітте, Іова Претфуса, Сави Чалого, Устима Кармлюка, розглядаючи та досліджуючи їх у новому та незвичному тоді розрізі – з точки зору психоаналізу, відтворюючи живі, об’ємні постаті із своїми характерами, вдачами та вчинками. Завдяки працям Йосипа Роллє ми сьогодні досконало знаємо про комендантів, архітекторів та будівничих Кам’янець-Подільського замку та міста. Чимало цікавого краєзнавчого матеріалу він залишив про життя та діяльність  тодішніх громад у місті та на Поділлі, зокрема вірменської, польської та української.
Мало кому сьогодні відомо про те, що саме краєзнавчі розвідки доктора Антонія, романізована історія Поділля, що описана ним у більше ніж 20 томах, стали основою для історичних романів видатного Генріка Сінкевича, а сам Йосип Роллє був так закоханий у Поділля, що навіть відмовився очолити кафедру психіатрії медичного факультету Варшавського університету, оселившись у Кам’янці-Подільському, по вул.Татарській, 4 (майже незмінним його будинок стоїть тут і досі), продовжив працювати над історичними та краєзнавчими розвідками, а також мав чималу медичну практику. Цілий день до його будинку тягнулися хворі з міста та околиць. Його вважали найкращим лікарем Кам'янця.
До слова, не лише істерико-краєзнавча діяльність та медична практика цікавили Йосипа Роллє. В історії Кам’янця та Поділля він залишився визначним благодійником та меценатом, що зробив чимало для розвитку медичного обслуговування. Постійно стикаючись з хворобами, бідністю і горем, Роллє робив усе можливе для поліпшення стану охорони здоров'я подолян, створив перше на південному заході Росії Подільське товариство лікарів, безкоштовну лікарню для бідних та відкрив віспощепильний інститут. Теперішнє Кам’янець-Подільське медучилище теж бере свій початок із заснованих ним курсів «повивальних бабок». Також з його ініціативи 1881 р. була запроваджена стипендія для найбіднішого вихованця чоловічої гімназії. Роллє написав понад 20 праць з медицини.
Сьогодні історико-краєзнавча спадщина Роллє поволі повертається до нас. До друку готується його визначна праця «Історичні оповідання. Комендант Кам’янецького замку» про знаменитого Яна де Вітте.
Яку би грань - творчу чи наукову - Йосипа Роллє ми сьогодні б не розглядали, зрозуміло одне: він був справжнім громадянином свого міста, людиною, котра мала прогресивні погляди, вміла любити та цінувати людей, вшановувала історію землі, на якій народилася.
На жаль, у Кам’янці-Подільському досі немає ні меморіальної дошки на будинку або корпусі медучилища, де мешкав та працював Роллє, ні вулиці, названої на його честь. Однак історія справедлива. Вона ніколи не дозволить залишитися в тіні тому, хто так багато зробив для її вшанування!