Палац Шенбрунн

Schloss Schönbrunn

Château de Schönbrunn Vienne.jpg

Країна Австрія

Розташування район Хитцинг, Відень

Архітектурний стиль барокко

Архітектор Йоганн Бернгард фон Фішер ерлаха

Дата заснування 1638

Будівництво 1696-1713 роки

Сайт schoenbrunn.at

Commons-logo.svg Медіафайли на Вікісховищі

Шенбрунн (ньому. Schloß Schönbrunn) — основна літня резиденція австрійських імператорів династії Габсбургів, одна з найбільших будівель австрійського бароко (архітектор Йоганн Бернгард фон Фішер ерлаха). Розташований в західній частині Відня, в 5 км від центру міста, в районі Хитцинг. Один з найкрасивіших палацово-паркових ансамблів Європи[1].

У грудні 1996 року на 20-й сесії Комітету всесвітньої спадщини Шенбрунн був включений в список об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. В список були включені палац і парк з його численними фонтанами і статуями, глориеттой і псевдоримскими руїнами, а також Шенбруннский зоопарк — найстаріший у світі.

Історія палацу

Перші згадки про спорудження на місці нинішнього палацу датуються XIV століттям. Маєток, що знаходилося тут, називалося Каттербург (ньому. Katterburg) і було власністю Клостернойбургского монастиря (de). На той час Каттенбург включав в свій склад житловий будинок, водяний млин, стайню і сад. В 1569 році Каттербург перейшов у володіння Габсбургів.

Імператор Матвій, згідно з легендою, під час полювання в 1612 році натрапив на «гарні джерела» (Schöne Brunnen), що пізніше дало нинішнє назва палацу.

Імператор Фердинанд II, і його дружина, Елеонора Гонзага, любили полювання, вибрали Шенбрунн в якості місця для виїздів двору на полювання. Після смерті Фердинанда в 1637 його вдова оселилася в замку, перейменувавши його в Шенбрунн.

В 1683 замок постраждав під час облоги Відня турками. Імператор Леопольд I вирішив відбудувати зруйнований замок, і в 1696 році фон Фішер ерлаха почав будівництво, взявши за зразок Версальський палац. Більша частина робіт була завершена до 1713 році, проте будівництво не було доведено до кінця.

Шенбрунн при Марії Терезії

У 1728 році імператор Карл VI набув Шенбрунн і пізніше подарував його своїй доньці Марії Терезії, майбутньої імператриці. Правління Марії Терезії було ключовим в історії замку. Відомо, що вона захоплювалася замком і його садами, перетворивши Шенбрунн в центр політичної та палацового життя.

У 1742 і 1743 будівельні роботи поновилися, і будівлю було реконструйовано, внаслідок чого палац придбав свій нинішній вигляд. За бажанням імператриці в північному крилі палацу був збудований театр, який урочисто відкрився в 1747. Серед співаків і акторів, які виступали в театрі, були численні діти імператриці. Сама Марія Терезія тут також демонструвала свій талант співачки.

У 1752 чоловік Марії Терезії, імператор Франц I, заснував біля палацу звіринець, який є на сьогоднішній день самим старим зоопарком у світі (див. Шенбруннский зоопарк). На захід від парку імператор придбав ділянку землі, на якому були розміщені теплиці, парники і оранжереї, постійно пополнявшиеся екзотичними рослинами з Вест-Індії і Капської колонії.

Після смерті Марії Терезії палац використовувався лише в якості літньої резиденції імператорів.

XIX—XX століття

Пальмовий будинок

У 1805 і 1809 палац двічі обіймав Наполеон. Французький імператор розташовувався у меморіальних кімнатах Франца I Стефана, в східному крилі палацу. У цій же частині палацу в 1830 народився Франц Йосип.

У 1828 р. в оранжерейній частині парку будується Пальмовий будинок — незвичайна споруда з цегли з склінням. У 1882 йому на зміну прийшли три павільйону зі скла і металу: кожен для однієї з основних температурних зон.

Сходження на трон Франца Йосифа 1848 ознаменувало нову чудову епоху в історії замку. Імператор обрав Шенбрунн в якості своєї головної резиденції і провів у ньому більшу частину свого життя.

Значні зміни в замку були зроблені під час підготовки до одруження імператора Франца Йосифа на баварській принцесі Єлизаветі.

У 1945 частина замку була пошкоджена в результаті бомбардувань. Після війни британське командування обрало палац в якості свого штабу.

З 1992 року Шенбрунн (за винятком садів палацу) переданий в управління компанії Schloß Schönbrunn Kultur - und BetriebsGmbH.