IСТОРIЯ I АРХIТЕКТУРА НАШОГО МIСТА
Подільська православна семінарія
У 2010 році виповнилося 145 років від часу відкриття нової будівлі Подільської духовної православної семінарії, що до 1920 р. знаходилась у першому корпусі Подільського державного аграрно-технічного університету. Подільська православна семінарія була створена у 1797 р. Спочатку знаходилась у Шаргороді, а з 1808 р. в Кам'янці-Подільському.
З моменту відкриття у місті над Смотричем займала будівлі колишньої греко-католицької семінарії у Старому місті (нині приміщення картинної галереї міського історичного музею-заповідника). Однак це створювало чимало незручностей.
 
Учні семінарії, які проживали на Руських і Польських фільварках, Підзамче, Карвасарах, інших передмістях, у зимовий час з великими труднощами добиралися на навчання. З-за важкої і довгої дороги вони часто хворіли. Коли ж навесні річка Смотрич розливалася, вони взагалі не могли потрапити в семінарію.Ті ж семінаристи, які проживали на приватних квартирах у Кам'янець-Подільському, змушені платити набагато більше, ніж ті особи, які проживали у міських передмістях. Це могли собі дозволити лише діти заможних батьків. Ті ж нечисленні семінарські будинки, в яких проживала незначна частина семінаристів, були в незадовільному стані, в них процвітала антисанітарія.
 
Велика скупченість семінаристів, які часто перебували по 10-12 чоловік в одній кімнаті, не давала можливість добре підготуватися до занять. Саме з цих причин в середині XIX ст. було прийнято рішення Подільської губернської громадянської та релігійної владою про будівництво нової будівлі семінарії, її будували кілька років. Триповерхова будівля семінарії стало першою великою спорудою, в так званому «Новому плані» і довгий час залишалася одним з найвищих будівель в місті. З нього відкривався дуже гарний вид на Старе місто і незайняті тоді будинками мальовничі краєвиди Нового плану. Тут не було тісноти і шуму, що заважають навчанню.Урочисте відкриття семінарії відбулося 26 вересня 1865 — вдень, під час релігійного свята Івана Богослова, в честь якого була названа і семінарська церква.
У цей день погода була сонячною, ніби весняної. Вранці губернські цивільні влади і подільський єпископ Леонтій прибутку в «Новий світ». Так у той час називалася майже пустельна тоді територія між польськими та російськими маєтками. У присутності відомих жителів міста о. Леонтій піднявся на третій поверх будинку, де у семінарській церкві він відслужив літургію, а потім виступив зі зверненням до семінаристам. Після цього губернатор Костромської губернії та інші представники світської та релігійної влади міста оглянули навчальні приміщення та житло, де повинні проживати семінаристи. Вони були більш або менш зручними, для кожного вихованця виділялися невеликий стіл, ліжко, подушки та інші необхідні речі, чого не було в старих приміщеннях семінарії. У семінарській бібліотеці зберігалася необхідна для навчання література, переважно релігійно-філософського змісту.
 
Після цього гості зібралися в кімнаті ректора семінарії, яка розміщувалася на першому поверсі, а потім попрямували в Зал зборів, який був на другому поверсі. Там у присутності великої кількості семінаристів і гостей одним з викладачів семінарії була прочитана лекція про її історії. Учні прочитали свої власні твори, присвячені цій знаменній події. Закінчилися урочистості святковим обідом, де серед інших пролунав тост випити за здоров'я «його імператорської величності государя імператора» (Олександра II). На цьому святкування цієї знаменної події в той час для кам'янчан закінчилося.
 
Подільська семінарія підготувала багатьох відомих українських патріотів. Вона припинила свою діяльність після утвердження радянської влади наприкінці 1920 р.